Manufacturer of a wide range of products which include pine wood flush door and flush doors.
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Wood |
| Height | 84 Inch |
| Door Thickness | 30 mm |
| Face Material | Gurjan Face |
| Moisture Resistance | BWP Grade |
| Door Position | Interior |
| Finish Type | Unfinished |
Minimum order quantity: 5 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 130 / sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Wood |
| Door Thickness | 30 mm |
| Face Material | Gurjan Face |
| Moisture Resistance | BWP Grade |
| Door Position | Interior |
| Finish Type | Finished |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Pine wood flush doors offer a combination of strength, aesthetic simplicity, and durability, making them a popular choice for both residential and commercial applications. They are typically available as ready-to-install units.
₹ 126 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Door Thickness | 30 mm |
| Face Material | Gurjan Face |
| Core Material | Pinewood |
| Finish Type | Commercial (Plain) |
| Moisture Resistance | BWP Grade |
| Door Position | Interior |
| Door Height | 2100 mm (7 ft) |
| Door Width | 1050 mm (3.5 ft) |
Minimum order quantity: 5 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Anant Daga (Owner)
Veneermart
Ground Floor, KH No 62/22 Gali No 9, Plot No 5, Murlidhar Bansal Godown, Mundka Village
New Delhi - 110041, Delhi, India