Our range of products include mdf straight line veneer, mdf veneer sheet and recon veneer sheet.
₹ 13 / sq ft Get Latest Price
| Core Thickness | 2 mm |
| Veneer Species | Recon Veneer |
| Board Size | 8x4 ft |
| MDF Grade | Interior |
| Veneer Thickness | .2 |
| Face Type | Single Side |
| Thickness | 2 mm |
| Material | MDF |
| Finishing Type | Matte |
| Color | Yellow |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 100 sq ft
MDF with recon veneer is a cost-friendly, eco-friendly alternative to natural veneer, giving the look of premium wood with uniform quality.
₹ 11 / sq ft Get Latest Price
| Core Thickness | 3 mm |
| Veneer Species | Recon mdf |
| Board Size | 8x4 ft |
| MDF Grade | Interior |
| Veneer Thickness | 0.3 |
| Face Type | Single Side |
Minimum order quantity: 200 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Base Wood Species | Gurjan |
| Wood Species | Hardwood |
| Thickness | 4 mm |
| Sheet Size | 10x4 |
| Veneer Type | Reconstituted |
| Grade | Premium |
| Core Material | Plywood |
Minimum order quantity: 10 sq ft
an engineered wood veneer product made from fast-growing, sustainable timber that is sliced, dyed, layered, and pressed to mimic the look, color, and grain of natural, often rare or expensive, woods like teak or walnut, offering consistent patterns, defect-free sheets, and an eco-friendly, cost-effective alternative for furniture, cabinetry, and wall paneling.
Anant Daga (Owner)
Veneermart
Ground Floor, KH No 62/22 Gali No 9, Plot No 5, Murlidhar Bansal Godown, Mundka Village
New Delhi - 110041, Delhi, India