Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer rustic teak veneer plywood, quarter teak veneer plywood, teak wood veneer sheet, burma teak veneer sheet, 2.5mm teak veneer plywood sheet and burma teak veneer plywood.
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Teak Wood Type | Burma Teak |
| Plywood Grade | BWR Grade |
| Thickness | 4 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Core Material | Hardwood |
| Wood Type | Rustic Teak Veneer |
| Features | Smooth Finish |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Furniture |
Minimum order quantity: 50 sq ft
₹ 48 / sq ft Get Latest Price
| Teak Wood Type | Burma Teak |
| Plywood Grade | BWR Grade |
| Thickness | 4 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Core Material | Poplar |
| Veneer Side | One Side Teak (OST) |
| Wood Type | Quarter Teak Veneer |
| Features | Smooth Finish |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Furniture |
Minimum order quantity: 50 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 58 / sq ft Get Latest Price
| Product Type | Teak Veneer |
| Thickness | 0.5 mm |
| Finish | Plain |
| Size | 2440×1220 mm |
| Shade | Light Teak |
| Application Area | Wardrobe |
| Material | Wooden |
| Color | Brown |
| Brand | Veneermart |
| Surface Finish | Matte |
| 8ftx4ft | 10x4 Feet |
Minimum order quantity: 20 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Type | Natural Wood |
| Wood Species | Teak |
| Thickness | 4 mm |
| Size | 8x4 Sqft |
| Usage/Application | Furniture |
| Design Type | Wooden |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Brand | Veneermart |
Minimum order quantity: 20 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Teak Wood Type | Burma Teak |
| Plywood Grade | BWR Grade |
| Size | 8x4 ft |
| Core Material | Poplar |
| Veneer Side | One Side Teak (OST) |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Finishing Type | Unpolished |
Minimum order quantity: 20 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Teak Wood Type | Burma Teak |
| Plywood Grade | BWR Grade |
| Thickness | 4 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Wood Type | Burma Teak Veneer |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Features | Smooth Finish |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Furniture |
₹ 90 / Sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6mm |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Core Material | Teak Veneer |
| Glue Used | Melamine |
Minimum order quantity: 500 Sq ft
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Cut Type | Crown Cut |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Thickness | 4 mm |
| Origin | American Cherry |
| Grade | Premium |
| Backing | Ply Back |
| Usage/Application | Furniture |
| Wood Type | Cherry Veneer |
| Features | Smooth Finish |
| Surface Finish | Natural |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 25 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Anant Daga (Owner)
Veneermart
Ground Floor, KH No 62/22 Gali No 9, Plot No 5, Murlidhar Bansal Godown, Mundka Village
New Delhi - 110041, Delhi, India