Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer designer veneer door and veneer designer flush door.
₹ 80 / Square Feet Get Latest Price
| Veneer Species | Teak Veneer |
| Size | 7 x 3 ft (84 x 36 Inch), 7 x 3 ft (84 x 36 Inch) |
| Teak Type | Burma Teak |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | 45 mm |
| Core Type | Solid Core |
| Type of Wood | Teakwood |
| Usage | Home |
| Finish Type | Unfinished Sanded |
| Veneer Cut | Quarter Cut |
| Door Position | Interior |
Minimum order quantity: 5 Square Feet
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Veneer Thickness | 3 mm |
| Door Height | 2135 mm (7 ft) |
| Door Position | Interior |
| Door Width | 910 mm (3 ft) |
| Door Thickness | 45 mm |
| Type of Wood | Flush Door |
| Usage | Home |
| Veneer Species | Walnut |
| Veneer Cut | Quarter Cut |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Anant Daga (Owner)
Veneermart
Ground Floor, KH No 62/22 Gali No 9, Plot No 5, Murlidhar Bansal Godown, Mundka Village
New Delhi - 110041, Delhi, India