Providing you the best range of knotty pine wood veneer, metallic mappa burl veneer sheet, natural stone veneer sheets and zebrano veneer sheet with effective & timely delivery.
₹ 53 / sq ft Get Latest Price
| Wood Species | Pine |
| Veneer Type | Natural |
| Thickness | 4 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Grain Pattern | Crown Cut |
| Finish | Raw |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Natural |
| Wood Type | Knotty Pine Wood Veneer |
| Type | Veneer |
| Surface Finish | Natural |
Minimum order quantity: 50 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 120 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Type | Natural Wood |
| Wood Species | Mapa |
| Thickness | 4 mm |
| Grain Cut | Burl |
| Surface Texture | Smooth |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Wood Type | Veneer |
| Type | Metallic Mappa Burl |
| Surface Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 195 / sq ft Get Latest Price
| Material | Sandstone Veneer |
| Backing Material | Fiberglass Backing |
| Form | Slab |
| Color | As per Requirment |
| Size | 8ftx4ft |
| Usage/Application | Interior |
| Thickness | 2 mm |
| Application Area | Interior Wall |
| Surface Finish | Polished |
| Features | Water Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 86 / sq ft Get Latest Price
| Cut Type | Crown Cut |
| Veneer Species | Zebrano |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Size(Sq feet) | 8x4 |
| Wood Type | Softwood |
| Backing | Paper Backed |
| Grade | Premium |
| Origin | African |
| Usage/Application | Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Anant Daga (Owner)
Veneermart
Ground Floor, KH No 62/22 Gali No 9, Plot No 5, Murlidhar Bansal Godown, Mundka Village
New Delhi - 110041, Delhi, India