Pioneers in the industry, we offer dyed sucupira veneer sheet, ash dyed white veneer plywood, 4mm dyed ash wood veneer, dyed sucupira veneer and dyed figured euclyptus light colour from India.
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Veneer Type | Dyed Veneer |
| Thickness | 4 mm |
| Veneer Size | 4 x 8 feet |
| Wood Species | Dyed Sucupira |
| Material | Dyed Veneer |
| Usage/Application | Furniture |
| Size | 8x4 ft |
| Grain Cut | Crown Cut |
| Design Type | Decorative |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Brand | Veneermart |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 136 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Species | Ash |
| Veneer Size | 4 x 8 feet |
| Plywood Grade | BWP Grade |
| Thickness | 4 mm |
| Size | 2440 x 1220 mm (8x4 ft) |
| Veneer Type | Dyed |
| Veneer Cut | Crown Cut |
| Color | Grey |
| Finishing | Matte |
| Pack Type | Bundle |
| Type | Dyed Ash Wood Veneer |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Wood Species | Ash |
| Veneer Size | 4 x 8 feet |
| Veneer Type | Dyed |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Grain Pattern | Crown Cut |
| Finish | Open Grain |
| Usage/Application | Furniture |
| Thickness | 4 mm |
| Color | Grey |
| Wood Type | Dyed Ash |
| Features | Smooth Finish |
| Surface Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 3150 / Piece Get Latest Price
| Veneer Size | 2 x 4 feet |
| Thickness | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Brown |
| Pack Type | Box |
| Finishing | Matte |
| Type | Dyed Sucupira Veneer |
₹ 140 / sq ft Get Latest Price
| Wood Species | Eucalyptus |
| Veneer Size | 4 x 8 feet |
| Veneer Type | Dyed |
| Thickness | 0.25 inch |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Wood Type | Hardwood |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Grain Pattern | Quarter Cut |
| Finish | Plain |
| Brand | Gurjan |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Core Material | Gurjan |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Anant Daga (Owner)
Veneermart
Ground Floor, KH No 62/22 Gali No 9, Plot No 5, Murlidhar Bansal Godown, Mundka Village
New Delhi - 110041, Delhi, India