Our range of products include recon veneer plywood, veneer plywood sheet and acacia veneer plywood.
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Species | Recon Veneer |
| Plywood Grade | MR Grade |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Size(Sq feet) | 8x4 |
| Wood Type | Softwood |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Core Material | Gurjan |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 82 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Species | Sapeli |
| Thickness | 4 mm |
| Plywood Grade | BWP Grade |
| Surface Finish | Polished |
| Veneer Type | Natural |
| Veneer Cut | Crown Cut |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 130 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Species | Santos |
| Plywood Grade | BWP Grade |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Raw |
| Veneer Type | Natural |
| Veneer Cut | Crown Cut |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Finishing Type | Polished |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 48 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Species | Acasia |
| Plywood Grade | BWP Grade |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Raw |
| Size | 2440 x 1220 mm (8x4 ft) |
| Veneer Type | Natural |
| Veneer Cut | Crown Cut |
Minimum order quantity: 24 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Anant Daga (Owner)
Veneermart
Ground Floor, KH No 62/22 Gali No 9, Plot No 5, Murlidhar Bansal Godown, Mundka Village
New Delhi - 110041, Delhi, India