Pioneers in the industry, we offer rustic wood veneer sheet, designer brown veneer, stone veneer sheet and live exotic teak veneer from India.
₹ 116 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Type | Natural Wood |
| Wood Species | Rosewood |
| Thickness | 0.6 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Usage/Application | Furniture |
| Grain Cut | Crotch |
| Surface Texture | Smooth |
| Design Type | Decorative |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | Brown |
| Material | Acrylic |
Minimum order quantity: 10 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 155 / sq ft Get Latest Price
| Veneer Type | Natural Wood |
| Thickness | 1 mm |
| Wood Species | Oak |
| Usage/Application | Furniture |
| Grain Cut | Quarter Cut |
| Surface Texture | Smooth |
| Design Type | Decorative |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | Brown |
| Material | Sunmica |
Minimum order quantity: 5 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Material | Slate Veneer |
| Backing Material | Fiberglass Backing |
| Color | Multi Color |
| Usage/Application | Interior |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Application Area | Interior Wall |
| Surface Finish | Unpolished |
| Features | Water Resistant |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Inlay Pattern | Herringbone |
| Thickness | 4 mm |
| Wood Species | Teak |
| Base Material | Teak Veneer |
| Finish | Raw |
| Color | Brown |
| Pack Type | Box |
| Finishing | Polished |
| Type | Live Exotic Teak Veneer |
Minimum order quantity: 5 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Anant Daga (Owner)
Veneermart
Ground Floor, KH No 62/22 Gali No 9, Plot No 5, Murlidhar Bansal Godown, Mundka Village
New Delhi - 110041, Delhi, India