Our range of products include teak veneers door, veneer paneled doors, veneer finish 35mm flush door, designer veneer door, oak veneer door and veneer door with frame.
₹ 580 / Square Feet Get Latest Price
| Teak Type | Burma Teak |
| Door Thickness | 40 mm |
| Core Type | Block Board Core |
| Type of Wood | Red Oak |
| Usage | Home |
| Veneer Pattern | Quarter Cut |
| Door Size | 2400x900 mm |
| Finish Type | Unfinished |
| Door Position | Interior |
| Color | Brown |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 5 Square Feet
We “Veneermart” are a Manufacturer, Wholesaler & Trader of Decorative Wood Veneer, Veneer Sheet, Wood Veneer, Natural Veneer, Veneer Door, Dyed Veneer,Teak Veneer Plywood, Designer Veneer, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them with excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
₹ 580 / Square Feet Get Latest Price
| Veneer Species | Oak Veneer |
| Size | 7 x 3 ft (84 x 36 Inch) |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | 40 mm |
| Door Position | Interior |
| Type of Wood | Veneered Door |
| Usage | Home |
| Veneer Cut | Crown Cut |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 10 Square Feet
₹ 795 / Square Feet Get Latest Price
| Size | 7 x 3 ft (84 x 36 Inch) |
| Door Height | 2135 mm (7 ft) |
| Door Position | Interior |
| Door Width | 910 mm (3 ft) |
| Door Thickness | 35 mm |
| Type of Wood | Teakwood |
| Usage | Home |
| Veneer Species | Teak |
| Veneer Cut | Quarter Cut |
| Core Type | Solid Core |
| Surface Finishing | Polished |
| Waterproof | Yes |
Minimum order quantity: 10 Square Feet
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 685 / sq ft Get Latest Price
| Core Material | Flush Door Core |
| Veneer Species | Walnut Veneer |
| Door Position | Interior |
| Finish Type | Unfinished Sanded |
| Core Type | Solid Core |
| Veneer Cut | Crown Cut |
Minimum order quantity: 5 sq ft
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 585 / Square Feet Get Latest Price
| Size | 7 x 4 ft (84 x 48 Inch), 7 x 4 ft (84 x 48 Inch) |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | 45 mm |
| Veneer Species | Oak Veneer |
| Door Position | Interior |
| Type of Wood | Veneer Flush door |
| Usage | Home |
| Finish Type | Unfinished Sanded |
| Veneer Cut | Crown Cut |
₹ 1580 / Square Feet Get Latest Price
| Door Height | 2135 mm (7 ft) |
| Door Position | Interior |
| Core Material | Flush Door Core |
| Door Thickness | 40 mm |
| Door Width | 910 mm (3 ft) |
| Veneer Species | Oak Veneer |
| Type of Wood | Oak Wood |
| Design | Customized |
| Usage | Home |
| Finish Type | Melamine Finish |
| Veneer Cut | Crown Cut |
| Color | Brown |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 5 Square Feet
Oak veneer doors provide the elegant appearance of real oak at a more affordable price than solid wood, featuring a thin layer of genuine oak over a stable, engineered core. They are also less prone to warping and shrinking due to climate fluctuations.
Anant Daga (Owner)
Veneermart
Ground Floor, KH No 62/22 Gali No 9, Plot No 5, Murlidhar Bansal Godown, Mundka Village
New Delhi - 110041, Delhi, India